تأثیر تورم بر قیمت طلا و نقره

 

تحلیلگران قرن هاست که رابطه بین طلا و نقره را با تورم مطالعه کرده اند، در حالی که قیمت نقره و طلا در معرض نوسانات کوتاه مدت است، بررسی داده ها در یک دوره طولانی تر نشان می دهد که طلا و نقره نه تنها با تورم همبستگی دارد، بلکه به عنوان محافظ در برابر تورم عمل می کند. بسیاری از سرمایه گذاران نیز از نقره برای پوشش تورم استفاده می کنند.

تأثیر تورم بر قیمت طلا و نقره

تورم چیست؟

اصطلاح “تورم” معمولاً در اشاره به افزایش قیمت ها که توسط شاخص قیمت مصرف کننده اندازه گیری در نظر گرفته شده است، استفاده می شود. از نظر فنی، این درست نیست و این تعریفی نیست که توسط اقتصاددانان مورد توجه قرار گرفته باشد. آنها تورم را به عنوان نرخ افزایش مازاد عرضه پول به نرخ افزایش تولید ثروت اقتصادی تعریف می کنند.

همانطور که میلتون فریدمن اقتصاددان گفت:

تورم همیشه و همه جا یک پدیده پولی است. این به این معناست که تنها با افزایش سریع‌تر مقدار پول نسبت به تولید، افزایش می یابد و می‌تواند تولید شود.»

نقل قول او نگرش بانک‌های مرکزی را نسبت به تولید ثروت پس از بحران بزرگ مالی 2008 خلاصه می‌کند. فدرال رزرو سیاست چاپ پول را اتخاذ کرد که در بهترین بخش از یک دهه ادامه داشت.

اگر چه در صورت کم شدن عرضه پول نقد مانند دوره های بانکی سال 2008، چاپ بیشتر پول فیات می تواند راه حلی سریع باشد، اما سودمندی آن محدودیت هایی دارد.

به طور کلی، اما نه همیشه، تورم در عرضه پول باعث افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید پول می شود. وقتی عرضه پول با نرخی بیش از تولید ثروت افزایش می‌یابد، واحدهای ارزی بیشتری نسبت به عرضه «واحدهای ثروت» وجود دارد. واحدهای ثروت نشان دهنده تعداد کالاها و خدمات عرضه شده توسط یک سیستم اقتصادی است.

این به وضعیتی ختم می شود که پول بیشتر به دنبال کالاها و خدمات کمتر است. قانون عرضه و تقاضا در این نقطه شروع می شود به این معنی که قیمت آن واحدهای ثروت بالا می رود.

تورم چه تاثیری بر قیمت طلا و نقره دارد؟

بیایید نگاهی به داده ها بیندازیم.

نمودار زیر قیمت طلا و نقره را در مقایسه با CPI 1990 نشان می دهد. رکوردهای قبلی که به سال 1971 باز می گردند بهتر بود اما فدرال رزرو قیمت طلا را از پایگاه داده تاریخی FRED سنت لوئیس فدرال رزرو خود حذف کرد:

تأثیر تورم بر قیمت طلا و نقره

نمودار بالا نشان می دهد که در 32+ سال گذشته، طلا با شاخص CPI (نرخ تورم) همبستگی خوبی داشته است. بین سال‌های 1980 و اواخر سال 2000، بازار صعودی در فلزات گرانبها وجود داشت. با این حال، نمودار نشان می‌دهد که بین سال‌های 1995 تا 2001، طلا و نقره عملکرد کمتری نسبت به شاخص CPI داشتند. اما از سال 2001 تا اواسط سال 2011، هر دو فلز به طور قابل توجهی از CPI بهتر عمل کردند. در کل دوره، قیمت طلا و نقره با افزایش نرخ تورم افزایش یافت.

اگرچه نقره در آن زمان تا حدودی نسبت به تورم ضعیف عمل کرد، من بر این باورم که نقره هم با طلا و هم با تورم “هم تراز” خواهد شد، و آن را هم به عنوان محافظ تورم و هم به عنوان نرخ کل بازده سرمایه گذاری جذاب می کند.

رویترز در حمایت بیشتر از این یافته، مطالعه‌ای توسط شورای جهانی طلا در اوایل سال جاری منتشر کرد که طلا را به عنوان محافظی در برابر تورم نگاه می‌کرد. یافته‌ها از موارد فوق حمایت می‌کنند: «طلا یک محافظ بلندمدت اثبات شده در برابر تورم است، اما عملکرد آن در کوتاه‌مدت کمتر متقاعدکننده است».

تأثیر تورم بر قیمت طلا و نقره

چرا خرید طلا و نقره به عنوان پوششی در برابر افزایش تورم در نظر گرفته می شود؟

در سرمایه گذاری، عاملی به نام «ویژگی نوسان» وجود دارد. این برای همه دارایی ها از جمله کالاهایی مانند طلا و نقره اعمال می شود.

ویژگی نوسانات معیاری برای سنجش نوسان قیمت دارایی در طول زمان است. سرمایه گذاران از این برای ارزیابی سطح ریسک و پاداش بالقوه مرتبط با سرمایه گذاری خود استفاده می کنند.

به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاری در طلا و نقره ممکن است در کوتاه‌مدت پوشش کاملی در برابر تورم نباشد. این مورد بین سال‌های 1995 و 2001 بود. با این حال، در پوشش بلندمدت در برابر تورم قیمت ارز فیات ناشی از چاپ پول به خوبی عمل می‌کند.

این نمودار که از 1 دسامبر 2022 تهیه شده است، طلا را در مقابل شاخص CPI از سال 1971 تا اواسط سال 2022 نشان می دهد:

سال 1971 یک تاریخ معیار قابل توجه است زیرا در آن زمان است که جهان رسما از استاندارد طلا خارج شد. این امر پس از آن اتفاق افتاد که دولت ایالات متحده تصمیم گرفت دیگر از توافقنامه برتون وودز که شرایط تبدیل دلارهای دولتی به طلا و نقرا را تعیین می کرد، رعایت نکند. این همان چیزی بود که تا آن زمان دلار را به عنوان ارز ذخیره جهان معرفی می کرد.

قیمت انس طلا که روی 35 دلار تعیین شده بود، به عنوان یک دارایی با قیمت بازار “شناور” شد.

در بیش از 50 سال گذشته، قیمت طلای تعدیل شده با تورم روندی صعودی داشته است. البته با توجه به دوره‌هایی که ویژگی نوسان اعمال می‌شود، در طی آن زمان با افزایش قیمت‌ها همراه بوده است.

چرا تورم قیمت طلا و نقره را افزایش می دهد؟

چرا نقره و طلا محافظ خوبی در برابر تورم است؟ و چرا سرمایه گذاری در شمش نقره و طلا از سرمایه گذاران محافظت می کند؟

برای توضیح همبستگی طلا و تورم می توان از اصول علم اقتصاد استفاده کرد. در طول دوره های زمانی بسیار طولانی – مانند قرن ها – افزایش عرضه طلا و نقرا در سال تقریباً برابر با رشد بلندمدت اقتصاد جهانی است.

از سال 1971 میلادی، زمانی که ایالات متحده از استاندارد طلا خارج شد ، هیچ محدودیتی برای مقدار پولی که آنها می توانند چاپ کنند وجود نداشته است. ایالات متحده، مانند همه کشورهای دیگر، دیگر مجبور نیست سطح ارز در گردش را با مقدار طلایی که در اختیار دارد متعادل کند.

طی یک دوره زمانی چندین قرن، هم عرضه طلا و نقرا هم نرخ تولید اقتصادی سالانه تقریباً 3 درصد افزایش یافت. انتشار ارز در واحدهای مختلف ارزش استفاده از طلا را به عنوان دارایی ذخیره در برابر انتشار آن ارز با ایجاد «تعویض پذیری» طلای بانک مرکزی که پشتوانه ارز صادر شده توسط آن بانک است، امکان پذیر می کند.

محدود کردن رشد عرضه ارز به مقدار طلایی که تولید می‌شود و می‌توان از آن برای حمایت از ارز استفاده کرد، توانایی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها را برای «مازاد عرضه» ارز محدود می‌کند.

از سال 1971 میلادی، دوره‌های تورم قیمت‌ها مشکل‌ساز شده‌اند و در دوره‌هایی است که قیمت انس طلا و نقرا نه تنها به عنوان پوشش تورمی عمل کرده است، بلکه از نرخ تورم نیز بهتر عمل کرده است.

از آنجایی که نرخ بازده طلا در دو سال گذشته از نرخ تورم عقب مانده است، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در انس طلا و نقره خام اکنون فرصتی برای استفاده از طلا و نقرا به‌عنوان محافظ تورم و نرخ کل بازده سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند.

 

برچسب ها : طلا,نقره,قیمت طلا