در این پست از سایت فال و طالع بینی تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ چه روزی است,روز معلم ۱۴۰۳ چند شنبه است را قرار دادیم . روز معلم در سال 1403 چه روزی است و چند شنبه است ؟ تازیخ و زمان دقیق روز معلم سال 1403 . بر اساس تقویم سال 1403 روز معلم امسال روز چهارشنبه 12 اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ می باشد . سایت استار بورس …

در ادامه از سایت استار بورس همراه ما باشید با زمان و تاریخ دقیق روز معلم در سال 1403…

تاریخ روز معلم ۱۴۰۲ چه روزی است,روز معلم ۱۴۰۲ چند شنبه است

تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ – روز معلم چه روزی است؟

روز معلم همزمان با سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و در اردیبهشت است، هدف از روز معلم اهمیت به آموزش و تجلیل از مقام معلمان است.

در تقویم ایرانی سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری به عنوان روز معلم نامگذاری شده است.

روز معلم چندم اردیبهشت است

روز معلم در تقویم شمسی با دوشنبه ۱۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۳ برابر است.

روز معلم چه روزی است ۱۴۰۳؟

روز معلم در تقویم قمری با ١١ شوال ١۴۴۴ برابر است.

روز معلم کیه ۱۴۰۳

روز معلم در تقویم میلادی با ۲ می سال ۲۰۲۴ برابر است.

روز جهانی معلم

از سوی یونسکو، نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد، ۵ اکتبر روز جهانی معلم نامگذاری شده است. بیش از ۱۰۰ کشور جهان، از جمله ایران، در جریان تصمیم‌گیری برای نامگذاری روز جهانی معلم حضور داشته و هدف از آن توجه بیشتر نسبت به وضعیت معاش معلمان و کیفیت تدریس است.

تاریخ دقیق روز جهانی معلم برابر است با پنجشنبه ۱۳ مهر سال ۱۴۰۳ برابر با ١٩ ربیع الاول ١۴۴۵ و ۵ اکتبر سال ۲۰۲۳ است.

اهمیت روز معلم

معلمی شغل و حرفه نیست، بلکه ذوق و هنر توانمندی است معلمی در قرآن به عنوان جلوه‌ای از قدرت لایزال الهی نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی است. در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است.

اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم. (علق: ۱ ۵)

بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت بخوان! و پروردگارت کریم‌ترین است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی‌دانست.

مقام معلم همیشه در دین اسلام ستایش شده است؛ پیغمبر (ص) فرموده‌اند: معلمی شغل انبیاست و امام علی (ع) می‌فرماید: به احترام پدر و معلمت از جای برخیز هرچند فرمان روا باشی.

در قرآن نیز بارها از مقام معلم تجلیل شده و خداوند عالم ارزش بسیار فراوانی برای این شغل قائل است. تا جایی که آن را به خودش نسبت داده است. در بسیاری از آیات قرآن خداوند آموزش دانش و معرفت صحیح را از لحاظ شرافت و ارزش در اوج همه مقامات برای آدم بیان می‌کند.

در برخی آیات نیز صراحتاً برتری معلمان را نسبت به سایر خلق جهان اعلام کرده است. ازجمله این آیات می‌توان به «من احیاها فکانما احیا الناس جمیعاً…» (مائده / ۳۲) اشاره کرد که می‌فرماید: هر کس نفسی را زنده کند به‌واقع، تمام جهانیان را زنده گردانیده است.

معنی معلم

در مورد واژه معلم تعاریف زیادی در فرهنگ‌های تخصصی و عمومی شده است. در فرهنگ آکسفورد، معلم به شخصی گفته شده است که «تدریس می‌کند به ویژه در نهادهای تحصیلی.»

در فرهنگ فارسی عمید، معلم را معادل با واژه‌های مانند: تعلیم دهنده، آموزاننده و آموزگار آورده است؛ در لغت نامه دهخدا نیز معلم به معنی آموزاننده، مدرس و آموزگار معنی شده است. شعاری «نژاد»، در فرهنگ علوم رفتاری دو تعریف از واژه معلم ارائه کرده است: کسی که برای آموزش معین به تعدادی دانش‌آموز در یک مؤسسه تربیت ی استخدام شده است و کسی که دوره تربیت معلم را تمام کرده است.

در فرهنگ آموزش و پرورش نیز چندین تعریف از معلم شده است:

۱- معلم کسی است که براساس توان علمی ویژه ای به استخدام درمی‌آید تا مقاصد هدایت و راهنمایی تجربه‌های یادگیری شاگردان را در یک مؤسسه آموزشی دولتی و غیر دولتی برعهده گیرد.

۲- معلم کسی است که دارای توانمندی ویژه ای تجربی و تربتی برای هدایت و رهنمایی افراد متعامل (شاگردان) است.

۳- معلم فردی است که بر نامه درسی (مسلکی) را دریکی از مراکز تربیت معلمی آموخته است و درجه آموزش معتبری را به دست آورده برای دیگران آموزش می‌دهد.

۴- معلم شخصی است که به دیگران آموزش می‌دهد. و یا معلم کسی است که دارای توانمندیهای تجربی و تحصیلی ویژه ای برای سازماندهی و هدایت تجارب یادگیری، دانش، عاطفه و حرفه است.

معلم کیست؟

جدیدترین تعاریف که از معلم شده است چنین است:

۱- معلم کسی است که با یک یا چند شاگرد یا متعلم به رفتار تعاملی می‌پردازد و هدفش این است که در وجود متعلم تغییری ایجاد کند، این تغییر به هر نحوی که ایجاد می‌شود نزد معلم به مثابه یک تغییر هدفمند تعلیمی و تربیتی است.

۲- معلم کسی است که به دلیل ارتباط نزدیک با شاگردان می‌تواند نیازهای آنها را تشخیص داده و بر اساس آن با تنظیم مطالب آموزشی به عنوان یک رهبر آموزشی در صنف، جریان یادگیری را رهبری می‌کند. او می‌تواند با جهت دادن به یادگیری شاگردان معلومات آنها را افزایش دهد و سر انجام آنها را به حد کمال برساند.
زندگینامه شهید مطهری

استاد شهید آیت الله مطهری در ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ هجری شمسی در فریمان واقع در ۷۵ کیلومتری شهر مقدس مشهد در یک خانواده اصیل روحانی چشم به جهان گشود.

وی روحانی شیعه، متفکر، استاد فلسفه اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

برخی از مطالب مرتبط با روز معلم ۱۴۰۳

تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ چه روزی است,روز معلم ۱۴۰۳ چند شنبه است,تاریخ روز معلم,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ ,تاریخ روز معلم در ترکیه,تاریخ روز معلم ۱۴۰۲,تاریخ روز معلم 1402,تاریخ روز معلم در سال ۱۴۰۳ ,تاریخ روز معلم ۱۴۰۰,تاریخ روز معلم در ایران,تاریخ روز معلم در افغانستان,تاریخ روز معلم 1402,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ چه روزی است,تاریخ روز معلم در سال ۱۴۰۳ ,تاریخ روز معلم سال 1402,تاریخ روز معلم سال ۱۴۰۲,تاریخ روز معلم در ۱۴۰۳,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ در ایران,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ چه روزی است,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ چند شنبه است,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ کی هست,تاریخ روز معلم ۱۴۰۲ در افغانستان,تاریخ روز معلم سال 1402,تاریخ روز استاد ۱۴۰۳ ,تاریخ روز معلم سال ۱۴۰۳ ,تاریخ دقیق روز معلم 1403,تاریخ روز معلم در سال 1402,تاریخ روز معلم در سال ۱۴۰۳ چه روزی است,تاریخ دقیق روز معلم در سال ۱۴۰۲,تاریخ روز معلم سال ۱۴۰۲ چه روزی است,تاریخ روز معلم ۱۴۰۰۱,تاریخ روز معلم مبارک ۱۴۰۳,تاریخ روز معلم در سال ۱۴۰۳,تاریخ روز معلم در ایران۱۴۰۲,تاریخچه روز معلم در ایران,تاریخ روز استاد در ایران,تاريخ روز معلم در ايران,روز معلم در افغانستان کدام تاریخ است,تاریخ روز جهانی معلم در افغانستان,تاریخ روز معلم 1402 چه روزی است,روز معلم چه روزی است,روز معلم چه روزی است ۱۴۰۲,روز معلم چه روزی است ۱۴۰۲,روز معلم چه روزی است در سال ۱۴۰۲,روز معلم چه روزی است در سال ۱۴۰۳,روز معلم چه روزی است در سال 1402,روز معلم چه روزی است 1402,روز معلم چه روزی است در سال ۹۹,روز معلم چه روزي است,روز معلم چه روزی است تاریخ,روز معلم چه روزی است سال ۱۴۰۲,روز معلم ۱۴۰۲چه روزی است,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ چه روزی است,روز معلم چه روزی است 1402,روز معلم ۱۴۰۲چه روزی است,روز معلم چه روزی است سال ۱۴۰۳,روز جهانی معلم چه روزی است ۱۴۰۲,روز معلم ۱۴۰۲در چه روزی است,روز معلم ۱۴۰۲ ایران چه روزی است,تاریخ روز معلم سال ۱۴۰۲ چه روزی است,روز معلم در سال ۱۴۰۲چه روزی است,روز معلم چه روزی,روز معلم چه روزیه ۱۴۰۲,روز معلم سال 1402 چه روزی است,روز معلم در سال 1402 چه روزی است,روز معلم 1402 چه روزی است,روز معلم امسال چه روزی است ۱۴۰۲,روز معلم در سال ۱۴۰۲ چه روزیه,روز معلم چند شنبه است,روز معلم چند شنبه است ۱۴۰۲,روز معلم چند شنبه است ۱۴۰۲,روز معلم چند شنبه است 1402,روز معلم چند شنبه است ۱۴۰۳ ,روز معلم امسال چند شنبه است,روز معلم 1402 چند شنبه است,روز معلم سال ۱۴۰۲ چند شنبه است,روز معلم سال ۱۴۰۳ چند شنبه است,روز معلم در سال ۱۴۰۲ چند شنبه است,تاریخ روز معلم ۱۴۰۳ چند شنبه است,روز معلم در سال ۱۴۰۳ چند شنبه است,روز معلم چند شنبه میشه,روز معلم سال 1403 چند شنبه است