در این پست از سایت قیمت جهانی فلزات امروز چهارشنبه 10 خرداد ۱۴۰۲,آلومینیوم مس سرب نیکل قلع روی پلاتین را قرار دادیم . قیمت های لحظه ای انواع فلزات در بازارهای جهانی . قیمت جهانی فلزات روی و قیمت جهانی فلزات آلومینیوم و قیمت جهانی فلزات پلاتین و قیمت جهانی فلزات پالادیوم و قیمت جهانی فلزات مس و قیمت جهانی فلزات قلع و قیمت جهانی فلزات نیکل در بازارهای جهانی امروز چهارشنبه 10 خرداد 1402 …

در ادامه از سایت استار بورس همراه ما باشید با نرخ و قیمت جهانی فلزات (آلومینیوم و مس و روی و سرب و نیکل و قلع و پلاتین و روی و پالادیوم امروز در بازار جهانی …

قیمت فلزات رنگی در جهان یکی از مهمترین قیمت های روزانه است که امروزه در سبد خرید سهامداران فلزات و تجار مورد معامله قرار می‌گیرد. بنابراین بهتر است بدانید که بازار فلزات رنگی در ایران و جهان به گروهی از فلزات غیرآهنی مربوط می‌شود که نه تنها از ارزش بالایی برخوردارند، بلکه به سبب تنوع خواصی که دارند، کاربردهای گوناگونی برای آنها وجود دارد.

برخی از کاربردهای این فلزات، به طور مستقیم در ساخت انواع پروفیل ها و قطعات دیده می‌شود و برخی دیگر نیز به صورت جزئی از یک آلیاژ آهنی و غیر آهنی مطرح می‌شود و بدین ترتیب قیمت فلزات رنگین یا به طور خاص قیمت فلزات اساسی مثل قیمت نیکل بر روی قیمت فلزات آهنی مثل فولاد تاثیر گذار می‌باشد.

فلزات رنگی چه فلزاتی هستند؟

فلزات رنگی عبارتند از: مس، طلا، نقره، روی، قلع، آلیاژ برنج، آلیاژ برنز، آلومینیوم، سرب و نیکل

منظور از فلزات رنگی، فلزاتی است که به طور ذاتی رنگی هستند نه فلزاتی که با پوشش دهی و یا آبکاری، ظاهر رنگی پیدا می‌کنند. در حال حاضر شرکت های مختلفی در دنیا، با ارائه طیف گسترده ای از انواع محصولات نیمه تمام آلومینیوم، مس، برنج، برنز و تیتانزینک نیازهای شرکت های برشکاری، ماشین سازی، تبلیغات صنعتی، صنایع غذایی و هوانوردی را پوشش می‌دهند.

در ادامه به معرفی مهمترین فلزات رنگی و عوامل موثر بر قیمت فلزات رنگین در جهان خواهیم پرداخت.

انواع فلزات رنگی

* آلومینیوم پر تقاضا ترین فلز رنگین جهان

در میان فلزات رنگی فوق، آلومینیوم پرکاربردترین فلز است. این فلز براق توانسته است جایگاه قابل توجهی در صنایع مختلف از قبیل ساخت لوازم خانگی، خودروها و برخی سازه ها پیدا کند. مشخصا خواص منحصر بفرد در کنار زیبایی این فلز سبب توسعه سریع و رشد آن در تقاضا بوده است.

همانطور که میدانید یکی از خواص منحصر بفرد فلز آلومینیوم، سبک بودن آن نسبت به فولاد است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد آن بوده ایم که آلیاژهایی از آلومینیوم ساخته شود که حتی استحکامی بالاتر از آهن و فولاد داشته باشد. بنابراین مهمترین دلیل اینکه قیمت روز آلومینیوم در هر تن در مقایسه با قیمت میلگرد در بورس فلزات لندن که پر فروش ترین نوع در میان محصولات آهنی در معاملات دنیا است، بالاتر است تقاضای پایینتر آن نسبت به فولاد است. اما اصلا دور از ذهن نیست که با روند رو به کاهش منابع سنگ آهن در دنیا، آلومینیوم، این فلز براق بخواهد از استیل و محصولات آهنی سبقت بگیرد.

از جمله خواص پایه ای که برای آلومینیوم میتوان ذکر کرد، دانسیته پایین آن (۲.۷)، رسانایی خوب الکتریسیته و حرارت و مقاوم در برابر خوردگی است. از ادغام فلز آلومینیوم با دیگر فلزات رنگی آلیاژهایی تولید شده است که در عین وزن کم آن، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بالایی از خود نشان می‌دهد.

در میان محصولات این فلز رنگی، ورق آلومینیوم جزو پر تقاضاترین محصولات در جهان است که از آن به شکل‌های مختلفی استفاده می‌شود.

قیمت فلز المینیوم در جهان تابع مستقیم عرضه و تقاضا است به گونه ای که در دوران کرونا، یکی از سخت ترین دوران برای قیمت این فلز ارزشمند را شاهد بودیم. اما در ایران بحث نوسانات قیمت دلار و تحریم ها موجب شده است، قیمت آلومینیوم از عوامل دیگری نیز پیروی کند و قیمت آن گاهی سر به فلک بکشد.

مس، پر کاربرد در برق و هنر معماری

با پیشرفت تکنولوژی و طراحی های مدرن، امروزه شاهد آن هستیم که از مس و ورق مسی به عنوان یک جزء جدایی ناپذیر در سیستم های طراحی نوین استفاده می‌شود. مس و آلیاژهای مس امکان طراحی منحصر به فرد و خلاقانه را فراهم می کند. از ورق و پروفیل های مسی می توان برای سقف، نما، سیستم های آب باران، طراحی داخلی، مرمت و بازسازی استفاده کرد.

** فلز مس چه رنگی است؟

این فلز رنگین قرمز مایل به نارنجی دارد و به دلیل منحصر بفرد بودن، با نام رنگ مسی نیز شناخته می‌شود. امروزه حتی در طلا و جواهر سازی نیز از مس و روکش آن برای جذابیت های ظاهری استقابل می‌شود. از مس میتوان دو آلیاژ معروف به نام برنج و برنز ساخت که هر یک از این دو از شیرآلات گرفته تا ساخت تجهیزات رسانایی برق در صنایع مهم بکار میروند.

از مهمترین ویژگی های فلز رنگی مس، رسانایی بالای آن است، به همین علت است که سیم های مسی رایج ترین انواع سیم ها هستند. ویژگی دیگر آن مقاومت در برابر زنگ زدگی است . به علت این ویژگی در کنار ظاهر زیبا و خواص درمانی آن استفاده از طروف مسی در آشپزخانه بسیار توصیه می‌شود. قیمت جهانی مس در میان فلزات رنگی در بورس فلزات لندن، از نیکل ارزان تر و از آلومینیوم گرانتر است.

فلز روی، فلز سفید – آبی رنگ طبیعت

رنگ فلز روی سفید آبی است و به هنگام سوختن از خود رنگ سبز ساطع می‌کند. این فلز رنگی علاوه بر اینکه در ابزار آلات جنگی بسیار استفاده میشده است، امروزه در ساخت ورق گالوانیزه فولادی نیز نقش مهمی دارد. در حال حاضر قیمت فلز روی در هر تن در بازار بورس فلزات لندن کمی از آلومینیوم بالاتر است.

* سرب، فلز آبی رنگ و زیبا در میان فلزات رنگین

قیمت فلز سرب به جهت تقاضا و کابرد محدودتر نسبت به آلومینیوم کمی پایین تر است اما این موضوع از ارزشمندی این نوع فلز رنگی کم نمیکند. این فلز بسیار نرم است و مقاومت کمی در برابر اکسید شدن دارد اما در انواع سازه های ساختمانی، طراحی کلسیاها و کاخ ها از ان استفاده میشود. اما مهمترین کاربرد فلز سرب امروزه، در ماشین سازی است. بخش بزرگی از سرب مورد استفاده امروزه در صنعت خودروسازی در قطعاتی مانند باتری‌های ذخیره سازی، رادیاتورها و لحیم کاری اتصالات استفاده می شود. سرب بخش مهمی از آسترهای مخازن شیمیایی و سپرهای تشعشع در مجرای تلفن و کابل برق است.