مطمئنا همه شما در یک روز گرم تابستانی از خوردن هندوانه شیرین و آبدار نهایت لذت را برده اید و تجربه خوشایند و لذت بخشی داشته اید . هدف ما از نگارش این مطلب آشنا کردن شما از فوائد و خواص این میوه جذاب و خوشمزه است پس در ادامه مطلب با ما همرا باشید.

خواص هندوانه

  •  امروزه بیماری های قلبی از دلایل مرگ و میر در جهان به شمار می روند در هندوانه ماده ی وجود دارد که سبب به جریان افتادن سریع جریان گردش خون می شود و از انباشته شدن بیش از حد چربی در سلول ها جلوگیری  می کند و از این طریق کلسترول خون را کاهش می دهد و سلامت قلب شما را به ارمغان می آورد.
  • مواد موجود در هندوانه با کاهش استرس ، از پوکی استخوان به ویژه در زنان یائسه پیشگیری و جلوگیری می کند هم چنین درد عضلانی را نیز کاهش می دهد و اگر ورزشکارانی که به دلیل فعالیت های شدید دچار آسیبات جسمی شده اند با مصرف این میوه خوشمزه دردشان سریع تر تسکین می یابد.
  • هندوانه میوه ای سرشار از آب است و برای تامین آب بدن در تابستان بسیار مفید می باشد و از گرما زدگی جلوگیری می کند و با خوردن آن املاحی که توسط عرق کردن از بدن دفع شده است جایگزین می شود هم چنین خوردن آن سبب افزایش جریان ادرار می شود و فشار وارد بر کلیه ها را کاهش می دهد و مایعات اضافی بدن را از این طریق دفع می کند ، به همین دلیل خوردن آن به افرادی که دارای بیماری کلیوی و فشار خون هستند توصیه می شود
خواص هندوانه برای سلامتی

خواص هندوانه برای سلامتی

  • هندوانه دارای ویتامین c است و استفاده از آن سبب بهبود سیستم ایمنی بدن می شود و از ابتلا به بسیاری از بیماری ها  از جمله آسم جلوگیری می کند. هم چنین سبب بهبود سریع ضخم و سلامت پوست می شود.
  • هندوانه دارای فیبر و مقدارزیادی آب می باشد و از این طریق سبب بهبود حرکات روده و پیشگیری از یبوست و تقویت روده ها می باشد.
  • خوردن هندوانه با وجود آب فراوان موجود در آن باعث می شود که شما دیرتر احساس گرسنگی کنید و هم چنین سوخت و ساز بدنتان را افزایش می دهد و از این طریق چربی سوزی می کند و سبب کاهش وزن شما می شود.

نحوه انتخاب هندوانه

اگر میخواهید هندوانه ای خریداری کنید که از خوردن آن نهایت لذت را ببرید هندوانه ای انتخاب کنید که رنگ آن سبز تیره و هندوانه ای سفت و صاف باشد و روی آن لکه زرد رنگی وجود داشته باشد هم چنین اگر برش خرده است درون آن دانه های سیاه یا قهوه ای تیره دیده شود. هندوانه ای انتخاب کنید که نسبت به اندازه اش وزن سنگین تری داشته باشد زیرا نشان دهنده این است که آن هندوانه رسیده و پر آب می باشد.

نحوه نگه داری هندوانه

اگر میخواهید از هندوانه ای که خریده اید به مدت طولانی تری استفاده کنید بهتر است آن را در یخچال نگه داری کنید البته توجه داشته باشید که دمای یخچال کمتر از 4 درجه نباشد زیرا سبب یخ زدن هندوانه می شود. هم چنین اگر هندوانه برش خورده است آن را در ظرف در بسته ای در یخچال بگذارید تا دیر تر خراب شود و بتوانید از آن استفاده کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

همانند مصرف هر میوه ی دیگری توصیه می شود که از هندوانه نیز در حد اعتدال مصرف کنید زیرا مصرف بیش از حد هندوانه سبب حالت تهوع ، استفراغ و اسهال می شودو هم چنین هندوانه در بسیاری از افراد ممکن است آلرژی ایجاد کند که سبب خارش پوست و تورم صورت می شود