در این پست از سایت آخرین اخبار افزایش قیمت خودرو,بخشنامه جدید افزایش قیمت خودرو را قرار دادیم . در بخشنامه جدید سال 1402 قیمت خودرو و ماشین های شرکت های ایران خودرو و سایپا به میزان 29 درصد افزایش یافتند . برای اطلاع و باخبر شدن از خبر های فوری قیمت خودرو و آخرین اخبار افزایش و گران شدن قیمت خودرو در سال 1402 به ادامه مزلب مراجعه کنید . سایت استار بورس ….

در ادامه از سایت استار بورس همراه ما باشید با آخرین اخبار و خبرهای و بخشنامه جدید افزایش قیمت خودرو در سال 1402 …

واکنش بازار خودرو به اعلام قیمت کارخانه ای

در حالی که فقط حدود افزایش قیمت کارخانه ای خودروها اعلام شده و هنوز رقم نهایی قیمت کارخانه ای خودرو مشخص نیست، سایت ایران خودرو و سایپا نیز رسما قیمتی اعلام نکرده اند. اما همین سیگنال به بازار خودرو کافی بود که شاهد جهش قیمت خودرو باشیم.

در بازار آزاد خودرو قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو ۱۲۰ میلیون تومان، پژو پارس TU5 حدود ۱۱۵ میلیون تومان و ‌تارا اتوماتیک ۳۸۵ میلیون تومان افزایش قیمت داشته اند.

لیست جدید جزئیات قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا که حداکثر افزایش قیمتی ۴۲ درصد و کمترین آن ۱۰ درصدی دارد اعلام شد.

پیرو تشکیل کارگروه تخصصی خودرو با راهبری شورای رقابت و تعامل انجام شده بین کارشناسان این شورا با وزارت صمت و خودروسازان، قیمت‌های جدید تولیدات ایران‌خودرو و سایپا اعلام شد که به طور میانگین افزایش قیمت آنها 28 درصد اعلام شد.

با دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت، علاوه بر بررسی کارشناسی صورت‌های مالی خودروسازان داخلی، معیار شاخص رقابت‌پذیری با بررسی خودروهای هم‌رده داخلی با همکاری تنها دانشکده تخصصی صنعت خودروی کشور (دانشکده و پژوهشکده خودروی دانشگاه علم و صنعت) انجام شد و در این کارگروه از سازمان حمایت مصرف‌کننده و سایر ارکان صنعتی کشور نیز بهره گرفته شد.

در همین ارتباط «محمدعلی تیموری» مدیر عامل شرکت سایپا هم درباره جزئیات افزایش قیمت انواع خودرو در شرکت‌های خودروسازی گفته است: آخرین تغییرات قیمتی محصولات ایران خودرو و سایپا در آذرماه 1400 بود و این دو شرکت قیمت کارخانه‌ای خودر را از این تاریخ تغییر نداده بودند.

وی افزود: این دو دستگاه، مبنای قیمت‌گذری‌های جدید را بر گزارش 6 ماهه نخست حسابرسی ایران‌خودرو و سایپا قرار دادند. همچنین در شیوه دومی که مورد استفاده قرار گرفت سه خودروی خارجی که هم‌تراز خودروهای ایرانی از نظر کیفیت و اندازه بودند مورد مقایسه قیمتی قرار گرفتند.

به گفته وی، در تمام خودروهای داخلی از جمله پژو 206، پرشیا، سمند و تارا حدوداً قیمت‌ها 29 درصد و کوییک اتومات 17 درصد گران شدند. خودرویی نظیر شاهین که قیمت کارخانه‌ای 304 میلیون تومانی دارد و با احتساب 40 میلیون تومان عوارض به 344 میلیون تومان عرضه می‌شد، اکنون با رشد 18 درصدی در قیمت پایه مواجه می‌شود که حدود 60 میلیون تومان خواهد بود که همچنان در مقایسه با قیمت بازاری حدود 670 میلیون تومانی، تفاوتی چشمگیر خواهد داشت.

وی تأکید کرد: قیمت‌های اولیه شورای رقابت بالای 40 درصد بود که بعد از دستور معاون اول رئیس جمهور قیمت‌ها بررسی و قیمتی مد نظر قرار گرفت که بتوانیم افزایش تولید را براساس آن انجام دهیم.

البته قرادادها در زمان پیش‌فروش به قیمت روز است و تمام خودروهای ثبت‌نامی با قیمت‌های جدید تحویل داده خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سایپا، همه خودروهای داخلی که با نظر شورای رقابت، غیر رقابتی تشخیص داده شده‌اند در حیطه قیمت‌گذاری‌های این شورا قرار گرفته‌اند. لیست جدید قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو در سایت این شرکت‌ها منتشر خواهد شد.

در ادامه لیست جدید جزئیات قیمت جدید خودروهای دو شرکت ایران خودرو و سایپا که حداکثر افزایش قیمتی 42 درصد و کمترین آن 10 درصد اعلام شده به شرح زیر است: