پروتئین یکی از مواد مفید و ضروری برای بدن است و زمانی که توازن آن در بدن بهم می خورد بدن انسان دچار مشکلات و بیماری هایی می شود. میزان پروتئین برای افراد عادی 1 گرم و ورزشکاران بین 1ونیم تا 2گرم می باشد و این میزان پروتئین نقش کلیدی در سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری دارد.  پروتئین یکی از مواد پیچیده ای است که علاوه بر انسان در بدن همه موجودات زنده دیده می شود؛ این ماده باارزش در فرایند های شیمیایی بدن نقش مهمی دارد به طوری که انسان برای انجام هرکدام از فعالیت های بدن اش به پروتئین احتیاج دارد.

10 منبع پروتئین:

برای رساندن مقادیر لازم پروتئین به بدن روش خاصی وجود ندارد و تنها راه آن تغذیه و خوردن مواد پروتئین دار است. منابع اصلی پروتئین مواد زیر است:

1- لوبیا قرمز:

لوبیا  یکی از حبوبات پرطرفدار می باشد که شکل آن شبیه کلیه انسان است. لوبیا یک جایگزین عالی برای کسانی که مصرف گوشت ندارندف میباشد چون میزان بالایی پروتئین دارد. لوبیا قرمز خواص بسیار بالایی دارد که یکی از آنها تقویت حافظه می باشد.

2-کینوا:

دانه کینوا یکی از غلات است که تازه کشف شده است، این دانه کالری کمی دارد و می توانید به جای برنج و گندم استفاده کنید. طبع این دانه نه گرم است و حاوی مقدار زیاد پروتئین می باشد، علاوه بر پروتئین دارای آهن، کلسیم، فسفر و ویتامین ب ، پتاسیم و… می باشد.

3- ماست یونایی:

در صورتی که ماست معمولی را صاف کنند و آب پنیر اضافی آن از بین برود و غلیظ تر شود ماست یونانی بدست می آید؛ این ماست سرشار از پروتئین می باشد.

4-تخم مرغ:

تخم مرغ پروتئین بالایی دارد و وجود آن در برنامه ی غذایی لازم است.

5-پودر پروتئین وی:

این پودر یکی از بهترین مکمل های دنیا می باشد که به سرعت جذب بدن می شود، این مکمل همان آب پنیر است که کاربرد زیادی بین ورزش کاران دارد.

6-سینه مرغ و عدس:

شما می توانید از سینه مرغ پخته به همراه عدس پخته شده در وعده صبحانه استفاده کنید چون سینه مرغ و عدس هر دو منبع خوبی از پروتئین می باشند.

7- شیر:

یکی از نوشیدنی های پرطرفدار پروتئین دار می باشد، اگر به شیر خالی حساسیت دارید می توانید آنرا طعم دار کنید و بعد استفاده کنید.

8-نخود:

نخود یکی دیگر از حبوبات پرطرفدار که دارای پروتئین بالا می باشد.

9-سویا:

از دیگر مواد خوراکی دارای پروتئین، سویا است، از سویا در بسیاری از خوراکی ها و مواد غذایی استفاده می شود.

10- تخم کدو:

تخمه ی کدو منبع بسیار بالایی از پروتئین ها می باشد و مصرف آن بسیار توصیه میشود.

نتیجه گیری

وظیفه ی شما در مقابل بدنتان که 24 ساعته برای شما کار میکند رساندن مواد غذایی، ویتامین و پروتئین های لازم به آن است و این کار فقط با توجه به مواد غذایی که روزانه مصرف میکنید، امکان پذیر است. به راحتی با خوردن مواد پروتئین دار که به شما معرفی شد به کمک بدن خود بروید و سلامتی خود را تضمین نمایید.