در این پست از سایت آیا عید قربان تعطیل رسمی است؟,فردا پنجشنبه عید قربان تعطیل است را قرار دادیم . آیا روز عید قربان در ایران تعطیل رسمی است ؟ آیا روز پنجشنبه که روز عید قربان است تعطیل رسمی است ؟ تعطیلات به مناسبت عید قربان در ایران چند روز است ؟ عید قربان در تقویم ایران چند روز تعطیل است ؟ سایت استار بورس …

در ادامه از سایت استار بورس همراه ما باشید با تعطیلات و تعطیل رسمی عید قربان در ایراین ییچند روز است ؟

آیا عید قربان تعطیل رسمی است؟,فردا پنجشنبه عید قربان تعطیل است

تعطیلی عید قربان 1402 در ایران چند روز است ؟

روز پنجشنبه 8 تیر ماه سال 1402 به مناسبت عید قربان تعطیل رسمی در تقویم ایران است

عید قربان که به عید قربانی نیز معروف است، یکی از مهم ترین اعیاد در تقویم اسلامی است. این جشن توسط مسلمانان در سراسر جهان برای بزرگداشت تمایل حضرت ابراهیم (ابراهیم) برای قربانی کردن فرزندش اسماعیل (اسماعیل) به عنوان عملی برای اطاعت از فرمان خداوند برگزار می شود.

این جشن در روز دهم ذی الحجه، آخرین ماه از تقویم قمری اسلامی است. این جشن چهار روز طول می کشد و با دعا، ضیافت، و تبادل هدایا با خانواده و دوستان مشخص می شود.

چهارشنبه نهم ذی الحجه و 7 تیرماه در عربستان عید قربان اعلام شده است امسال در عربستان یک روز زودتر مراسمات عید قربان برگزار خواهد شد . اما در ایران در همان تاریخ دهم ذی الحجه و 8 تیر 1402 عید قربان اعلام گردیده و در تقویم ما تعطیل رسمی اعلام شده است .

 

یک روز قبل از روز عید قربان به روز عرفه معروف است و مراسمات و دعای مخصوص عرفه در صحرای عرفات توسط حجاج در شهر مکه و باقی مسلمانان در کشور خودشان برگزار می گردد.

عید قربان از مهم‌ترین مناسبت‌هایی است که خانواده‌های کشورهای اسلامی منتظر آن هستند و از مدتی قبل، قربانی‌های خود برای این عید را آماده می‌کنند، فروشگاه‌های تجاری مملو از مشتری می‌شود که به دنبال خرید شیرینی عید و لباس نو برای خود و فرزندانشان هستند.

 

این عید اسلامی امسال مصادف با فرارسیدن تابستان و شروع مرخصی سالانه کارکنان و کارگران مقیم کشورهای اروپایی است و انتظار می‌رود بسیاری از افرادی که در خارج از کشور خود زندگی می‌کنند، برای این عید و دیدار با خانواده و نزدیکان و دوستان نیز به کشورشان باز گردند.

در گزارش زیر، به تعطیلات عید قربان سال جاری در کشورهای مختلف عربی و اسلامی خواهیم پرداخت:

عربستان سعودی

دولت عربستان سعودی هنوز تاریخ شروع تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده است، اما پیش‌بینی می‌شود که این تعطیلات برای کارمندان دولتی از صبح روز سه‌شنبه ۶ تیر آغاز و روز یکشنبه ۱۱ تیر به پایان برسد تا این کارمندان صبح دوشنبه ۱۲ تیرماه به محل کار و اداره خود باز گردند.

قطر

دیوان امیری قطر هنوز تاریخ رسمی تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده است، اما انتظار می‌رود تعطیلات رسمی این عید در وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی و سایر ارگان‌ها و مؤسسات عمومی از روز سه شنبه ۹ ذی الحجه مطابق با ۶ تیر آغاز شود و در روز شنبه دهم همین ماه به پایان برسد.

مصر

به گزارش منابع خبری مصر، تعطیلات عید قربان در مصر از روز سه شنبه ۹ ذی الحجه (ششم تیرماه) آغاز می‌شود و به مدت ۵ روز تا پایان روز شنبه ۱۰ تیر ادامه می‌یابد.

امارات

بر اساس بخشنامه‌ای که توسط اداره فدرال منابع انسانی دولت صادر شده است، روز عرفات و تعطیلات عید قربان برای وزارتخانه‌ها و نهادهای فدرال از سه شنبه ۹ تا جمعه ۱۲ ذی الحجه ۱۴۴۴ هجری قمری خواهد بود.

اداره فدرال منابع انسانی این کشور اعلام کرد: این بخشنامه بر اساس مصوبه هیئت وزیران در خصوص تقویم تعطیلات عمومی مصوب سال ۲۰۲۳ در بخش‌های دولتی و خصوصی صادر شده است.

کویت

پیش بینی می‌شود تعطیلات عید قربان امسال کویت برای کارمندان بخش دولتی از روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز و به مدت ۵ روز ادامه یابد.

عمان

تعطیلات عید قربان ۲۰۲۳ عمان، ۵ روزه است که از روز سه شنبه منطبق با ۶ تیرماه شروع می‌شود و تا یکشنبه ۱۱ تیر ادامه می‌یابد.

عراق

تعطیلات عید قربان عراق امسال از روز عرفه (ششم تیرماه) آغاز و تا روز یکشنبه ۱۱ تیرماه ادامه می‌یابد.

بحرین

پیش‌بینی می‌شود تعطیلات عید قربان در بحرین از صبح روز سه‌شنبه ۶ تیرماه که روز عرفه است، آغاز شود و تا صبح یکشنبه (۱۱ تیرماه) ادامه یابد.

یمن

تعطیلات عید قربان در یمن نیز از صبح روز سه شنبه ۶ تیر آغاز و تا صبح یکشنبه (۱۱ تیرماه) ادامه می‌یابد.

اردن

دولت اردن هنوز به طور رسمی تاریخ تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده است، اما به نظر می‌رسد که از روز سه شنبه نهم ذی الحجه مطابق با ۶ تیر آغاز و تا پایان، ۱۰ تیرماه ادامه یابد.

فلسطین

تعطیلات عید قربان در کشور فلسطین معمولاً ۴ روزه است و از روز عرفه یعنی سه شنبه ۶ تیرماه شروع و تا صبح یکشنبه (۱۱ تیرماه) ادامه یابد.

لبنان

طبق قانون تعطیلات عید قربان در این کشور دو روز متوالی است و از این رو، امسال، روزهای چهارشنبه (۷ تیرماه) و پنجشنبه (۸ تیر) تعطیل خواهد بود.

سوریه

پیش بینی می‌شود که تعطیلات عید قربان در سوریه از روز عرفه یعنی سه شنبه ۶ تیر آغاز و تا صبح روز یکشنبه ادامه یابد.

تونس

بر اساس محاسبات نجومی، تعطیلات عید سعید قربان از روز سه شنبه ۶ تیرماه در تونس آغاز می‌شود و تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

مراکش

مقامات مراکشی هنوز تاریخ تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده اند، اما انتظار می‌رود این تعطیلات در این کشور از صبح روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز و تا پایان روز شنبه ادامه یابد.

الجزایر

تعطیلات عید قربان در الجزایر دو روزه است و از این رو، تعطیلات امسال در این کشور، روزهای چهارشنبه (۷ تیرماه) و پنجشنبه (۸ تیرماه) خواهد بود.

لیبی

پیش بینی می‌شود تعطیلات عید قربان در لیبی از روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز شود و تا پایان روز شنبه ادامه یابد.

سومالی

انتظار می‌رود تعطیلات عید قربان همانند لیبی در سومالی از روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز شود و تا پایان شنبه ادامه یابد.

سودان

تعطیلات عید قربان در سودان نیز از روز سه شنبه ۶ تیر آغاز می‌شود و تا پایان شنبه ۱۰ تیرماه ادامه دارد.

مجمع الجزایر قمر

انتظار می‌رود تعطیلات عید قربان در این کشور از صبح روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز و تا پایان روز شنبه یازدهم همین ماه ادامه یابد.

موریتانی

مقامات رسمی موریتانی هنوز تاریخ تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده اند، اما انتظار می‌رود مانند اکثر کشورهای اسلامی از صبح روز سه شنبه ششم تیرماه آغاز و تا پایان روز شنبه ادامه یابد.

ترکیه

تعطیلات عید قربان در ترکیه از روز عرفه آغاز می‌شود و به مدت ۹ روز ادامه می‌یابد.

سایر کشورهای اسلامی

در کشورهای اندونزی، مالزی، برونئی، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، غنا و هند نیز پیش بینی می‌شود تعطیلات عید قربان از روز چهارشنبه ۷ تیرماه شروع شود و تا یکشنبه یازدهم همین ماه ادامه یابد.

طالبان در افغانستان اعلام کرد که به مناسبت روزهای عرفه و عید قربان، چهار روز تعطیل عمومی است.در مکتوبی که از سوی این وزارت اعلام شده آمده است که «طبق تقویم منظور شده سال ۱۴۴۴ هجری قمری، به مناسبت روز عرفه و سه روز ایام عید سعید اضحی در کشور رخصتی (تعطیلی) عمومی می‌باشد.»بنا به این تقویم چهارشنبه روز عرفه، پنج‌شنبه عید قربان است.در دوره دولت پیشین نیز عیدهای قربان و فطر سه روز تعطیل عمومی بودند.

آیا عید قربان تعطیل رسمی است؟,فردا پنجشنبه عید قربان تعطیل است,عید قربان تعطیل رسمی است,عید قربان تعطیلی رسمی است,آیا عید قربان تعطیل رسمی است؟,فردا عید قربان تعطیل رسمی است,عید قربان تعطیل است,عید قربان تعطیل است یا نه,عید قربان ۱۴۰۲ تعطیل است,فردا عید قربان تعطیل است,روز عید قربان تعطیل است,عید قربان چند روز تعطیل است,عید قربان در ترکیه چند روز تعطیل است,عید قربان تعطیلی,عید قربان تعطیل رسمی,عید قربان تعطیل,عید قربان تعطیلات,عید قربان تعطیلات در ترکیه,تعطیلی عید قربان ۱۴۰۲,تعطیلی عید قربان چه روزی است,تعطیل رسمی عید قربان ۱۴۰۲,تعطیلات عید قربان در ترکیه ۲۰۲۳,تعطیلات عید قربان ۱۴۰۲,تعطیلات عید قربان در ترکیه ۱۴۰۲,تعطیلات عید قربان در ترکیه 2023,تعطیلی عید قربان در ترکیه ۱۴۰۲,عید قربان ۱۴۰۲ چند روز تعطیل است,آیا عید قربان کی است,ایا عید قربان کی است ۱۴۰۲,ایا عید قربان کی هست,آیا عید قربان چندم است,آیا عید قربان نماز دارد,آیا نماز عید قربان قضا دارد,آیا نماز عید قربان اذان و اقامه دارد,آیا عید قربان تعطیل رسمی است؟,آیا روز عید قربان تعطیل رسمی است,آیا عید قربان ۱۴۰۲ تغییر میکند,آیا تاریخ عید قربان 1401 تغییر میکند,ایا تاریخ عید قربان ۱۴۰۲ تغییر میکند,آیا عید قربان تغییر میکند,آیا تاریخ عید قربان تغییر میکند,ایا تعطیلی عید قربان تغییر میکند,آیا روز عید قربان تغییر میکند,آیا تعطیلات عید قربان تغییر میکند,آیا عید قربان امسال تغییر می کند,آیا تعطیلی عید قربان تغییر می کند,آیا تاریخ عید قربان امسال تغییر میکند,آیا عید قربان تغییر کرده,آیا تاریخ عید قربان تغییر کرده,ایا تاریخ عید قربان تغییر کرده است,آیا روز عید قربان تغییر کرده است,آیا عید قربان جابجا میشود,آیا تعطیلی عید قربان جابجا میشود,ایا تاریخ عید قربان جابجا میشود,آیا عید قربان یکشنبه است,آیا عید قربان یکشنبه است یا دوشنبه,آیا عید قربان غسل دارد