سفید شدن موهای سر ممکن است برای همه و در تمام سنین رخ بدهد یکی امکان دارد در سن و سال جوانی دچار سفیدی مو بشود و یکی ممکن است سن و سال بالایی داشته باشد ولی موهای سفید کمی نسبت به سنش داشته باشد. سفیدی مو عموما یک اتفاق ژنتیکی می باشد و وراثت نقش اصلی در آن دارد. موها به دلایل مختلف کم کم رنگ خودشان را از دست می دهند و به رنگ خاکستری و سپس سفید تبدیل می شوند، عامل اصلی رنگ در موهای ما ملانین می باشد؛ ملانین باعث رنگ دهی به موها می شود و رنگ طبیعی قهوه ای، سیاه بور و یا قرمز را بوجود می آورد. با گذشت زمان فولیکول های مو تولید ملانین را متوقف می کنند و این کار باعث سفید شدن موها می شود.

عوامل سفیدی موها:

سفید شدن موها یک اتفاق بسیار پیچیده می باشد که عوامل مختلف روی آن اثر می گذارد که در اینجا به بررسی 5 عامل می پردازیم:

ژنتیک: ژنتیک یکی از عوامل مهم در سفیدی موها می باشد، اگر شما سابقه خانوادگی در سفیدی زود هنگام موهای سر دارید، حتما شما هم به این عارضه مبتلا می شوید و موهایتان به سرعت سفید می شود.

اضطراب: اضطراب یکی دیگر از عواملی می باشد که روی فولیکول های مو تاثیر گذاشته و باعث سفید شدن موهای سرتان می شود.

سیگار کشیدن: یکی از عوارض شیگار کشیدن پیری می باشد، پیر شدن هم باعث سفیدی مو می شود. هم چنین سیگار سمومی آزاد می کند که باعث کاهش ملانین می شود.

تغذیه: کم شدن برخی از مواد غذایی باعث می شود که سفیدی مو بیشتر شود، بنابراین ویتامین ها و برخی از مواد مغذی باعث جلوگیری از پیری زود رس و سفیدی مو میشود، ویتامین دی، ویتامین ب 12، ای از جمله این ویتامین ها هستند.

آلاینده ها: دود وسایل نقلیه، دود در هوا ، و هم چنین آلاینده های مواد صنعتی روی تولید ملانین تاثیر می گذارد.

درمان سفیدی مو:

  • وقتی موهایتان خیس می باشد آن را برس نکشید و به صورت ملایم با آن رفتار کنید.
  • برخی مکمل ها باعث ریزش مو می شوند بهتر است از پزشک مشورت بگیرید.
  • از موها در برابر نور خورشید و اشعه ماوراءبنفش جلوگیری کنید.
  • سیگار نکشید بیشتر طاسی مردان به دلیل سیگار کشیدن می باشد.
  • شیمی درمانی  باعث ریزش مو می شود پس بهتر است برای درمان ریزش مو با پزشک مشورت کنید.