در این پست از سایت علت،علائم و درمان واریکوسل,آسانترین روش های درمان برای واریکوسل را قرار دادیم .واریکوسل که یک بیماری مربوط به آقایان می باشد با متورم شدن سیاهرگ در قسمت بیضه مردان رخ می دهد. این بیماری بیشتر با علائمی همچون احساس درد بیضه شدید،تورم یا توده بیضه بر روی سطح خارجی،کوچکی قابل توجه یکی از بیضه ها از دیگری در آقایان ظاهر می شود. آقایان باید با دیدن این علائم فورا به پزشک اورولوژیست خود مراجعه کنند چون اگر این علائم و بیماری درمان نشود عوارض بسیاری جدی و خطرناک در پی خواهد داشت. سایت استار بورس …

فهرست دسترسی سریع

در ادامه از سایت استار بورس همراه ما باشید با علت پیدایش ،علائم های هشدار دهنده و درمان واریکوسل+آسانترین روش های درمان برای واریکوسل و راه های پیشگیری. .

واریکوسل چیست؟

واریکوسل یا واریس بیضه بزرگ شدن وریدهای داخل کیسه بیضه است که اکثراً در سمت چپ کیسه بیضه و بسیار بندرت در سمت راست کیسه بیضه یافت می شود ، اما ممکن است همچنین در هر دو طرف کیسه بیضه نیز یافت می شود.

واریکوسل فقط در کیسه بیضه رخ می دهد و بسیار شبیه به رگ های واریسی است که می تواند در پا ایجاد شود. این بیماری می تواند منجر به کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود که در برخی موارد می تواند منجر به ناباروری شود. همچنین می تواند به تورم ، کوچک شدن بیضه و گاهی منجر به درد شود.

واریس بیضه یا واریکوسل نسبتاً متداول است و در ۱۵٪ از مردان رخ می دهد. در حقیقت واریکوسل عامل اصلی ناباروری مردان است که در ۴۰٪ از مردان با تعداد اسپرم کم مشاهده می شود. همچنین در مردان ۱۵ تا ۲۵ ساله شایع تر می باشد.

واریکوسل معمولا در دوران بلوغ ایجاد می شود و بیشتر در سمت چپ کیسه بیضه دیده می شود. آناتومی سمت راست و چپ کیسه بیضه شما یکسان نیست و می تواند واریکوسل در هر دو طرف وجود داشته باشد، اما بسیار نادر است. همه نوع از واریکوسل بر تولید اسپرم تأثیر نمی گذارند.

واریکوسل قابل درمان است و تا زمانی که سایر مشکلات و دلایل ناباروری برای زن یا مرد وجود نداشته باشد، باروری بدون درمان اضافی ممکن است. طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۶ منتشر گردید گفته شد که درمان واریکوسل در مردان با مشکلات باروری بسیار قابل توجه است.

علائم واریکوسل

اکثر مردان تا زمانی که مشکلات باروری را تجربه نکنند از واریکوسل آگاه نیستند. نتیجه غیرطبیعی آنالیز مایع منی توسط معاینه فیزیکی پزشک پیگیری می شود و در این زمان ممکن است واریکوسل کشف شود.

با این حال ، برخی از مردان علائمی را علاوه بر ناباروری تجربه می کنند. علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس درد بیضه شدید: درد یا ناراحتی مبهم و دردناک هنگام ایستادن یا اواخر روز بیشتر محتمل است. دراز کشیدن اغلب درد بیضه را تسکین می دهد. (به خصوص بعد از ورزش)
تورم یا توده بیضه بر روی سطح خارجی: اگر واریکوسل به اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است توده ای مانند “کیسه کرم” در بالای بیضه قابل مشاهده باشد. واریکوسل کوچکتر ممکن است برای دیدن خیلی کوچک باشد اما با لمس قابل توجه باشد.
کوچکی قابل توجه یکی از بیضه ها از دیگری: بیضه آسیب دیده ممکن است به طور قابل توجهی کوچکتر از بیضه دیگر باشد.

ناباروری:واریکوسل ممکن است منجر به مشکل در پدر شدن شود، اما همه واریکوسل ها باعث ناباروری نمی شوند.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ویزیت سالانه سلامتی پسران برای نظارت بر رشد و سلامت بیضه ها مهم است. مهم است که این قرارها را برنامه ریزی و نگه دارید. تعدادی از شرایط می تواند به درد، تورم یا توده در کیسه بیضه کمک کند. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، برای تشخیص به موقع و دقیق به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص واریکوسل

واریکوسل را می توان در طی معاینه بدنی تشخیص داد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که بایستید و لخت شوید. هنگامی که ایستاده اید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک نفس عمیق بکشید، آن را نگه دارید و پایین بیاورید، مانند فشاری که در حین اجابت مزاج وجود دارد. این تکنیک می تواند بررسی واریکوسل را آسان تر کند. او سپس بدن شما را معاینه می کند. اگر وجود داشته باشد ، تحمل کردن وزن شما معمولاً باعث بزرگ شدن واریکوسل و آشکار شدن آن می شود.

همچنین ممکن است بدون نیاز به لخت شدن قابل رویت باشد. ممکن است پزشک در هنگام دراز کشیدن نیز شما را معاینه کند. واریکوسل هنگام قرار گرفتن در حالت افقی و دراز کشیدن بایستی ناپدید شود.

همچنین وجود واریکوسل ممکن است که در طی معاینه فیزیکی قابل توجه نباشد و فقط با استفاده از سونوگرافی کشف شود. با این حال واریکوسل با این اندازه غیر قابل مشاهده، معمولاً درمان نمی شود، زیرا تحقیقات در این موارد ارتباطی با ناباروری پیدا نکرده است.

اگر معاینه بدنی فراگیر باشد یا اگر توده بیضه وجود دارد که به نظر نمی رسد واریکوسل باشد، پزشک شما ممکن است سونوگرافی از کیسه بیضه را تجویز نماید.

در حالی که واریکوسل معمولاً در مواقعی که درد و مشکلات باروری وجود نداشته باشد بی ضرر محسوب می شود، اما نبایستی تصور کنید که هر توده ای که در کیسه بیضه خود پیدا می کنید واریکوسل است. ممکن است این توده چیزی جدی تر باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

واریکوسل و ناباروری

وجود واریکوسل با کاهش تعداد اسپرم ، افزایش در اسپرم آسیب دیده DNA ، مورفولوژی یا شکل ضعیف اسپرم و حرکت ضعیف اسپرم همراه است.

دقیقاً مشخص نیست که چرا واریکوسل باعث ناباروری می شود، اما نظریه هایی وجود دارد.

محبوب ترین نظریه این است که خون جمع شده دمای کلی موجود در بیضه و بیضه ها را بالا می برد. افزایش گرمای کیسه بیضه می تواند برای اسپرم ها مضر باشد.

نظریه دیگر این است که گردش خون ضعیف منجر به افزایش سطح سموم می شود که به نوبه خود منجر به ضعف سلامتی مایع منی می شود.

نظریه دیگر نشان می دهد که افزایش فشار اسکروتوم یا کیسه بیضه سلامتی مایع منی را آزار می دهد.

همچنین اکسیژن رسانی ضعیف بیضه ها نیز نظریه دیگر است.

علل بروز واریکوسل

بیضه ها خون غنی از اکسیژن را از دو شریان بیضه دریافت می کنند. یک شریان برای هر طرف کیسه بیضه. به طور مشابه، دو ورید بیضه نیز وجود دارد که خون تخلیه شده از اکسیژن را به سمت قلب برمی گرداند. در هر طرف کیسه بیضه، شبکه‌ای از سیاهرگ‌های کوچک (شبکه پامپینی‌فرم) خون فاقد اکسیژن را از بیضه به ورید اصلی بیضه منتقل می‌کند. واریکوسل بزرگ شدن شبکه پامپینی فرم است.