در این پست از سایت علل،علائم و درمان سرطان روده,راه های پیشگیری از سرطان رودهرا قرار دادیم .سرطان روده یکی از بیماری جدی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود و تحت درمان قرار نگیرد حتی منجر به مرگ فرد می شود. از علائم مهم سرطان روده می توان به خونریزی مقعد، متورم شدن، خون در مدفوع، کاهش وزن بیش از حد،تغییر در عادات عادی مانند اسهال و یبوست و… اشاره کرد. ما در این مطلب سعی کرده ایم هر آنچه  از علائم و نشانه های هشدار دهنده تا درمان های مختلف و تشخیص و پیشگیری در مورد سرطان روده لازم است را برای شما بیاوریم.سایت استار بورس …

در ادامه از سایت استار بورس همراه ما باشید باعلائم و نشانه های هشدار دهنده سرطان روده+ راه های درمان و پیشگیری. . .

سرطان روده چیست؟

سرطان روده یا کانسر روده یکی دیگر از سرطان های شایع است که گریبان گیر بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا می شود. این سرطان، روده بزرگ را درگیر می کند. روده بزرگ در قسمت پایانی دستگاه گوارش قرار دارد.  این بیماری معمولا در افراد مسن رخ می دهد ولی این به این معنا نیست که گروه های سنی دیگر به آن مبتلا نمی شوند. همه ما باید این را مد نظر داشته باشیم که برخی از سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ، در ابتدا قابل تشخیص نیستند اما با داشتن اطلاعات و آگاهی در مورد این سرطان می توانیم از وقوع آن جلوگیری کنیم. سرطان پایان زندگی نیست در صورت تشخیص زود هنگام و مراجعه به پزشک قابل پیشگیری و درمان است. در مطالب قبلی درباره راه های درمان سرطان، روش های تشخیص و اینکه سرطان چیست صحبت کردیم. امروز در این مطلب به موارد زیر خواهیم پرداخت.

سرطان روده از کجا شروع می شود؟

بیشتر سرطان های روده بزرگ وقتی رشد غیر طبیعی سلول ها در سطح داخلی روده بزرگ یا راست روده رخ می دهند، به وجود می آیند و این رشد را پولیپ می گویند. برخی از پولیپ ها می توانند با گذشت زمان که ممکن است سال ها طول بکشد، به سرطان تبدیل شوند. البته باید این نکته را ذکر کنیم که تمام پولیپ ها به سرطان تبدیل نمی شوند. احتمال تغییر پولیپ بستگی به نوع آن دارد که 2 نوع پولیپ اصلی، شامل موارد زیر هستند:

 1. پولیپ های آدنوماتوز ( آندوم): این پولیپ ها گاهی تبدیل به سرطان می شوند، به همین دلیل آندم ها یک وضعیت پیش سرطانی نامیده می شوند.
 2. پولیپ هایپیر پلاستیک و پولیپ های التهابی: این پولیپ ها رایج هستند ولی به طور کلی به آن ها پیش سرطانی نمی گویند.

سایر عواملی که باعث ایجاد پولیپ می شوند و خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد کولورکتال های شخص هستند که شامل عوامل زیر می باشند.

 • اگر پولیپی بزرگتر از 1 ساتی متر وجود داشته باشد.
 • اگر بیشتر از 2 پولیپ یافت شود.
 • اگر بعد از برداشتن دیسپلازی در پولیپ دیده شود. دیسپلازی یکی دیگر از بیماری های پیش سرطانی است. این بدان معنی است که روده بزرگ سلول های سرطانی وجود دارد که با انجام آزمایشات دقیق تر می توان به درست بودن کانسر روده پی برد.

رای درک بهتر سرطان روده به قسمت های تشکیل دهنده روده بزرگ و راست روده می پردازیم. روده بزرگ از لوله ای ماهیچه ای به طول 1.5 متر تشکیل شده است که قسمت های زیر به جزئیات روده بزرگ می پردازد.

 • بخش اول: کلون صعودی نامیده می شود. کیسه ای به نام سکوم، جایی که غذا بدون هضم از روده کوچک وارد می شود که در سمت راست شکم به سمت بالا امتداد دارد.
 • بخش دوم: که به آن روده بزرگ عرضی گفته می شود و در سراسر بدن از سمت راست به چپ می رود.
 • بخش سوم: به نام کلون نزولی که از طف چپ به سمت پایین می آید.
 • بخش چهارم: به این دلیل که به شکل S است، به آن روده بزرگ سیگموئید گفته می شود.

علائم و نشانه های سرطان روده

علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ شامل موارد زیر می باشد، البته در بسیاری از مبتلایان به سرطان روده هیچ گونه از این علائم در مراحل اولیه کانسر خود را نشان نمی دهند. ظاهر شدن علائم به اندازه و محل سرطان در روده بستگی دارد و در هر فرد به گونه ای متفاوت ظاهر می شوند.

 • تغییر مداوم در عادات روده، از جمله اسهال یا یبوست
 • احساس اینکه روده شما هنوز خالی نشده
 • احساس درد و ناراحتی در شکم
 • دیدن خون در مدفوع
 • کاهش وزن بیش از حد
 • ضعف یا خستگی
 • خونریزی مقعد